בעקבות מכתבו של ד"ר יצחק קציר(31.10.08)
ל"געגועי לקסטנר" ( 17.10.08)

ד"ר קציר מלין על כמה אי דיוקים לגבי פעולותיו של קסטנר עצמו. אבקש אף אני לדייק את דבריו:
א. טענתו כי קסטנר הציל 15 אלף יהודים שנסעו לאזור וינה במקום לאושוויץ אינה נכונה. בימים 25 – 28 ביוני הופנו על ידי אייכמן שישה – שבעה משלוחים של יהודים מערי הונגריה לשטרסהוף שבאוסטריה, במקום לאושוויץ. (המספרים השונים מדברים על 12 – 20 אלף יהודים שנשלחו לשם) נכונותו "הנדיבה" של אייכמן היתה, למעשה, היענות לבקשת ארנסט קלטנברונר הממונה על משרד בטחון הרייך הראשי ( RSHA ) שביקש להעביר בדחיפות אלפי יהודים הונגרים לאוסטריה כדי להקל על המחסור בידיים עובדות, בתגובה לפניות נואשות של בכירים בממשל האוסטרי, ובכללם Blaschke, K., ראש עיריית וינה. קסטנר לא יכול היה לדעת באותה עת מה הניע את אייכמן להציע את הצעתו, וייחס את היענות אייכמן לפרי מאמציו שלו לשלוח יהודים לחו"ל. אף עלפי שמדובר היה בסחטנות, היהודים שנשלחו לשטרסהוף ניצלו, בין השאר, בזכות תמיכה כספית של הקהילה היהודית בבודפשט שקסטנר דאג להעברתה.
ב. קורט בכר, ראש המחלקה הכלכלית של הס"ס, השודד הגדול של יהדות הונגריה, היה חלק מגלריית פושעי המלחמה שהצטרפו אל קסטנר לקראת סוף המלחמה, כדי לבנות את האליבי שלהם. על רקע זה ניתן להבין את ההצלה של מחנות הריכוז וגטו בודפשט בסיום המלחמה – שהמחלוקת סביב מניעי המצילים, זהות המצילים, ואם היו כאלו, ממשיכה וקיימת.
ג. במשפטי נירנברג ניצל בכר מחבל התלייה בזכות הצהרה בשבועה שהעניק קסטנר לטובתו. שופטי קסטנר לא ידעו אז כי קסטנר הציל פושעים נוספים מאותו גורל: את עוזרו של בכר, קטליץ; את גנרל הוואפן ס"ס, הנס יוטנר, שעמד בראש המשרד הראשי להנהגת הס"ס, שהיה אחראי בין השאר על יחידות 'גולגולת המת' החמושות של הס"ס, הוואפן ס"ס והקומנדו של הס"ס הכלכלי; כן הציל את עוזריו של אייכמן ביודן קומנדו: את הרמן קרומיי – שותפו של אייכמן בהשמדה בהונגריה, ודיטר ויסליצני, מי שהיה אחראי לגירוש יהודי סלובקיה, יוון, קרפטו רוס ויהודי בודפשט.

בין קראוס לקסטנר
בין קראוס לקסטנר

את הספר ניתן לרכוש בחנויות הספרים (99 ₪) או לשלוח צ´ק ע"ס 75 ₪ לאילה נדיבי מחולה ד.נ. עמק בית שאן 10930.
לפרטים נוספים התקשרו 052-6512210 או 04-6586753
או פנו במייל: info@ayalanedivi.co.il
או מלאו את הטופס הבא:


השדות המסומנים ב - * הינם שדות חובה.

התצלום בלוגו: עיבוד של "המונים מצטופפים בחזית בית הזכוכית, 1944." באדיבות בית העדות, ניר גלים.